A Patriótáknak nem, de Orbánnak kínos lenne Georgescu győzelme
Tökéletesen illeszkedne az Európai Parlament Patrióták Európáért képviselőcsoportjába a romániai elnökválasztás első fordulójának győztese. Jávor Benedek, korábbi EP-képviselő nem tartja kizártnak, hogy a magyar kormány pozitív viszonyt alakítana ki vele, még ha a magyar kisebbség számára fenyegetést jelentene is Călin Georgescu elnöksége. Az utóbbi egyáltalán nem érdekli a patrióta frakció többi tagját.
2,1 millió szavazattal nyerte a romániai elnökválasztás első fordulóját a korábban a román fasiszta vezetőket nemzeti hősökként emlegető Călin Georgescu. A korábban esélytelennek tartott jelöltet „Románia Trumpjaként” is emlegetik, hiszen főként a rendszerrel elégedetlen választók körében nyert teret populista kampányával.
A kampányában mutatott „békepárti”, oroszbarát, euroszkeptikus nézetei nagyon hasonlóak az Európai Parlament Patrióták Európáért (PfE) frakciójában szereplők álláspontjához, legalábbis egy részükéhez. „A Patrióták viszonyát Georgescuhoz ugyanaz a kettősség jellemzi, mint a képviselőcsoportot, tágabb értelemben az európai szélsőjobboldal együttműködését az Európai Parlamentben. Összeköti őket az Európa-kritika, a nyugati értékrend kritikája, a vonzalom az autokratikus hatalomgyakorlás iránt, az európai emberi jogi alapértékek tagadása, sokukat a bevándorlás-ellenesség is. De sokszor egymásról is rosszakat gondolnak” – mondta a Hírklikknek Jávor Benedek, az Európai Parlament korábbi képviselője.
A Patrióták körében általánosabb az oroszbarát álláspont, mint az Európai Konzervatívok és Reformistáknál (ECR), ezért Jávor szerint az orosz propagandaszövegeket szajkózó Georgescu maradéktalanul illeszkedni fog ebbe a körbe, nem okozna törést a frakcióban. A csoporton belül a magyar kormány a leginkább oroszbarát, az orosz érdekeket a leghatékonyabban kiszolgáló szereplő, ezért ideológiailag természetes szövetségese lehetne Georgescunak. „Valószínűleg pozitív viszony alakulna ki a magyar kormány részéről ezzel a várhatóan a saját szavazóbázisának megfelelő, magyarellenes retorikát folytató jelölttel. A magyar kisebbség számára azonban fenyegetést jelentene Georgescu hatalomra kerülése. A kormány számára az ideológiai hasonlóság, közösség mellett a magyar kisebbség védelme feláldozható a politikai előny érdekében. A magyar kormány ilyen konfliktusok esetén a magyar kisebbséget bármikor egy perc alatt feláldozza az ideológiai és a taktikai együttműködések oltárán. Például, Robert Fico kormánya a nyelvtörvény súlyos szigorításával markánsan sérteni kívánja a szlovákiai magyar kisebbség jogait, erre azonban Szijjártó Péternek nem volt megjegyzése” – emlékeztetett Jávor.
Az államfő hatáskörei Romániában is korlátozottak, tehát jelentős jogkorlátozást nem tudna megvalósítani a magyar kisebbséggel szemben. A nacionalista, magyarellenes retorika viszont Jávor szerint egyáltalán nem érdekli a Patrióta pártcsalád többi tagját, sőt, tetszik nekik, ha Georgescu a magyar kisebbséggel szemben harcos álláspontot vesz fel.
A szélsőséges elnökjelölt erősen kötődik a román ortodox keresztény egyházhoz, magát Isten kiválasztottjának tartja. A közösségi médiában is bemutatott vallásos karaktere miatt félő, hogy az ortodox egyház sem hátrál ki a támogatásából.
Amint arról a Hírklikk is beszámolt, Georgescu az első fordulóban párt nélkül indult, és államfőként sem kellene politikai csoporthoz csatlakoznia az Európai Parlamentben. A december 8-án, vasárnap esedékes második fordulóban a korrupcióellenes, liberális Elena Lasconi lesz az ellenfele.