MSZP: csak a Fidesznek és oligarcháinak lesz fantasztikus év 2025, mindenki más veszít
A jövőre tervezett inflációkövető adóemelés miatt bírálták a kormányt ellenzéki képviselők kedden napirend előtt az Országgyűlésben.
Vajda Zoltán, az MSZP országgyűlési képviselője napirend előtt elmondta: a számok gyorsan lerántják a leplet a miniszterelnök 2025-ös fantasztikus évről szóló ígéretéről, hiszen Magyarország ismét recesszióban van, miközben 2024-re 4 százalékos GDP-növekedést terveztek be, a 385 forintos euróárfolyam helyett a napokban már lassan 410 forintnál jár az euró, fegyelmezett gazdálkodás helyett pedig már idén áprilisra összejött az egész évre tervezett eredeti hiánycél.
Bírálta a jövő évi adótörvényekbe foglalt inflációkövető adóemelésre vonatkozó javaslatot is, amellyel az üzemanyagoktól kezdve a dohánytermékeken át a cégautó adóig a kormány automatikus plusz adóemelést akar érvényesíteni. Szerinte ez azt jelenti, hogy a Fidesz - bár azt kommunikálja, hogy padlóra vitte a pénzromlást - mégis emelkedő inflációt vár, a több adóval éppen arra ösztönzi a vállalatokat, hogy árakat emeljenek, ami több áfabevételt hoz.
A magasabb áron pedig a Fidesz-kormány nyer, így lesz fantasztikus számukra a 2025-ös év, csak az a baj, hogy mindenki más veszít, minden család, amelyik megáll tankolni, a fuvarozók, akik szállítják az árukat, és a vásárlók, akik a bevásárlásnál a magasabb költségeket megfizetik - hangsúlyozta az MSZP képviselője.
Megjegyezte: a Fidesz-kormány arra is a biztos vigyázni fog, hogy a fideszes oligarchák, "Tiborczék, a vej," jövőre is újabb adókedvezményeket kapjanak.
Arra szólította fel a kormányt, hogy az inflációkövetést ne az adókra terjessze ki, hanem a támogatásokra, például a 28 500 forintos nyugdíjminimumra, a 24 250 forintos árvaellátásra vagy a családi pótlékra, ami egy gyerekre vetítve több mint 150 ezer forint lenne, ha követné az inflációt.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy reagált: 2010 óta a hangsúlyt a fogyasztási adókra helyezte a kormány, ebből kívánja a legtöbb költségvetési bevételt megteremteni, ezzel párhuzamosan csökkennek a bürokratikus terhek, a munkát terhelő adók, a személyi jövedelemadó és a társasági adó is.
Az MSZP képviselője által kritizált valorizációs mechanizmusról azt mondta: ezt a gépjárműadó, a cégautóadó, a gépjármű és pótkocsiszerzés utáni fizetendő illeték, a regisztrációs adó és a jövedéki adó esetén vezetik be. "Szó nincs arról, hogy a teljes magyar adórendszerre vonatkozik" - hangsúlyozta. Szerinte az inflációkövetésre a tételes adók elértéktelenedésének megakadályozása miatt van szükség, az új rendszer kiszámíthatóbb helyzetet teremt mind a költségvetés, mind az adózók számára. A magyar adórendszer működik, az adóbevételek befolynak az állami költségvetésbe, és az állami költségvetés a közkiadásokat ebből finanszírozni tudja - közölte.