Bárándy Péter: a bírók kiállása veszélyt jelenthet az állami működésre

2024. december 14. 14:55 2024. dec. 14. 14:55

Egyik gyerek megölte a másikat, borzalmas tett, tragédia. A jelenlegi jogrend szerint, mivel a gyilkos elmúlt 16, de még nem volt 18, így a fiatalkorú kategóriába sorolható, itt 15 év a legsúlyosabban kiszabható büntetés. Az elévülés ideje a büntetési tétel legfelsőbb ideje, itt ez már eltelt. Erre a politika bizonyos előnyök megszerzése érdekében azonnal ráugrott – mondta Bárándy Péter, korábbi igazságügy-miniszter a KlikkTV Mélyvíz című műsorában.

„Oldaltól függetlenül, mindenki politikai haszonszerzés céljából karolta fel az ügyet, ami borzasztó visszataszító számomra.” A szörnyű tragédia kapcsán a politika szereplői – haszonszerzés céljából – őrültségeket beszélnek, hiszen ez a fiú az ölésért nem lesz felelősségre vonható visszamenőleg. A büntetőjogban kiváltképp nem lehet visszamenőlegesen törvényt módosítani, ez egy alaptétel – vélte az ügyvéd.

A büntethetőséget visszamenőlegesen nem lehet felülbírálni, volt ilyen próbálkozás, például 1956-os esetek kapcsán, „ha ezt feloldanánk, nemhogy az unióból, hanem a világból is ki kellene lépnünk”. A jövőre vonatkozóan lehet ezen változtatni, erre volt példa 5-6 alkalommal is az utóbbi években, rendszerint mindig politikai okokból. Ezek általában valamilyen nagyobb társadalmi felháborodás után történtek, de tönkre teszik a büntetőkódexet. Lehet gondolkodni az elévülés lehetőségének eltörlésén, de fontosabb lenne azt megoldani, hogy a nyomozás legyen jobb. Ebben az ügyben nyomozati hiba történt, mert akkor rögtön kellett volna elkezdeni keresni a kisfiút, mikor a szülők jelezték az eltűnését. 24 órán át nem cselekedett senki semmit, és ez elég volt ahhoz, hogy eltűnjön a holttest, és a nyomok egy része – hívta fel a figyelmet Bárándy Péter, aki szerint a tanúk befolyásolása miatt is csak akkor büntethető az illető, ha 5 éven vagy belátható időn belül történt.

A korábbi igazságügy-miniszter szerint nem helyes, hogy a kormány bele akar nyúlni a büntető törvénykezésbe. Ha inkoherens módon sokszor módosul egy kódex, és összefüggéstelenségek keletkeznek benne, az igazságtalanságokhoz vezethet – mondta.   

A bírói elégedetlenséggel kapcsolatban Bárándy Péter elmondta, példa nélküli, hogy 80-100 bíró az utcára vonul, ez a bírói szemlélettel teljesen ellentétes, ehhez olyan elemi felháborodás kell, ami ilyen cselekvésre készteti a bíróságok tagjait. 2000 aláírás került a tiltakozásra, többszáz levél íródott, 80-100 bíró utcára ment. Ezek a bírók teljesen kiléptek a komfortzónájukból, mert olyan sérelem érte őket. Bárándy Péter megtiszteltetésnek élte meg, hogy őt is felkérték egy beszédre a bírók szerdai kiállásán. Fontos ez, hiszen az ügyész és az ügyvéd tevékenyen részt vesz az igazságszolgáltatásban, szoros a kapcsolat, de természetesen a meghatározó a bírói munka. Ügyészt is hívtak a kiállásra, csak nem ment el senki – mondta Bárándy Péter.

Az egykori igazságügy-miniszter szerint alkotmányellenes előzetes egyeztetés nélkül, az egyoldalúan változtatni egy megállapodást. Helytelen, hogy az aláírás megszületett, de az is, hogy a tanácskozás létrejött. Most egy körvonalazatlan megállapodás született a bírók három vezetője és az igazságügyi tárca részvételével, ez alkotmányellenes. „Ez tűrhetetlen dolog, ahogy az is, hogy tartalmi változtatásokat anyagi dolgokkal kötöttek össze. Ezt a Btk-ban zsarolásnak hívják. Olyan változtatások vannak ebben a csomagban, amelyek összességében sérthetik a függetlenséget.” Egyesével talán logikusak lennének, de csomagban nincsenek rendben, az egyik ilyen a bírók alsó és felső életkorának felemelése. 

A kormány annak örülne, ha „a karaván haladna tovább, a kutyák egy kicsit ugattak, de majd elfáradnak, aztán elmennek haza”. A bírók részesei a hatalommegosztásnak, ha ők hajlandók fellázadni, az veszélyt jelent az állami működésre. Bárándy Péter a pályafutásából nem emlékszik ilyen fellépésre az igazságszolgáltatásban, Lengyelországban volt csak egy hasonló lázadás. 

A KlikkTV Mélyvíz című műsorát itt nézhetik meg.

Forrás: hirklikk.hu