Kiéleződhet a lengyel-magyar ellentét

2024. december 14. 07:30 2024. dec. 14. 07:30

Szent-Iványi István arra számít, hogy a következő fél évben még inkább kiéleződhet a magyar-lengyel viszony. A külpolitikai szakértő a Hírklikknek arról is beszélt, minél jobban provokálják a lengyel miniszterelnököt, annál erősebb lesz ez a veszély. Donald Tusk a napokban Keletről érkező vásárlási kísérletről beszélt, miután a magyar TV2 csoport megpróbálta megvenni a két legnagyobb lengyel kereskedelmi tévétársaságot. Magyarország után januártól Lengyelország lesz az unió soros elnöke és a varsói kormány már megígérte, komolyan fogja venni a jogállamiságot érintő ügyeket.

A kormányközeli üzletember, Vida József kezében lévő TV2 csoport ajánlatot tett a két legnagyobb lengyel kereskedelmi tévécsatorna, a TVN és a Telewizja Polsat megvásárlására. Donald Tusk lengyel miniszterelnök nem várt sokat a reakcióval: már szerdán bejelentette, hogy jövő héten stratégiai vállalattá minősíti a két tévétársaságot. Jelenleg 17 cég tartozik a stratégiailag fontos vállalatok közé Lengyelországban, ezek külföldről történő megvásárolásához a lengyel kormány engedélye szükséges.

A kormányfő nem említette név szerint Magyarországot, de azt elmondta, mindenképpen szeretne elébe menni a „keletről érkező” vásárlási kísérletnek, mert attól tart, a felvásárlás után a TVN orosz, vagy kínai érdekeket szolgálna ki, esetleg beleszólhat a választások folyamatába a nagy közönségaránynak köszönhetően. Példaként említette a romániai elnökválasztás előtti orosz befolyási kísérleteket, amelyek hozzátehettek Călin Georgescu – azóta érvénytelenített – első fordulós győzelméhez. Szent-Iványi István is ezt látja a lépés mögött. „Attól félnek, joggal, hogy pontosan az történik, ami Magyarországon is: ha megvásárolják ezeket a tévécsatornákat, akkor azok propagandaeszközzé válnak az ellenzék kezében, amely a választási veresége után elvesztette az állami televíziókra és rádiókra gyakorolt befolyását” – mondta a külpolitikai szakértő. 

Tusk korábban többször bírálta Orbán Viktort oroszbarát kijelentései miatt. A lengyel kormányfő személyes ellenfelet lát a magyar miniszterelnökben, belpolitikai ellenfelei viszont Orbán Viktor szövetségesei. Szent-Iványi szerint a két miniszterelnök közötti rossz viszony ki fog éleződni a következő fél évben, a lengyel uniós elnökség alatt. „A lengyelek már jelezték, hogy a jogállamisági kérdéseket komolyan kívánják venni. Minél inkább provokálják Tuskot, annál komolyabban fogják venni” – emelte ki. A szakértő szerint a mélyponton lévő magyar-lengyel kapcsolatok már annyira rosszak, hogy nehezen tudja befolyásolni a viszonyt ez az ügy. 

A szerződést is szét lehet tépni

A Jog és Igazságosság Párt (PiS) korábbi igazságügyi minisztere, Sebastian Kaleta közösségi oldalán azt írta, az európai jogszabályok értelmében nem lehet megakadályozni, hogy a magyar cég megvásárolja a TVN-t jelenlegi tulajdonosától, a Warner Bros Discoverytől. Kaleta szerint az amerikai médiacég éppen azért gyakorolja egy holland leányvállalaton keresztül a tulajdonjogot, hogy az Európai Unión belül bármikor túladhasson a tévécsatornán. A Warner hétfőn azt közölte, hogy jól haladnak a TV2 csoporttal kötött üzlettel, sőt, a Notes from Poland azt írja, már meg is egyezhettek. Az üzletbe a Fidesszel jó kapcsolatot ápoló PiS európai parlamenti képviselője, Daniel Obajtek is beleélte magát. Nemrég azt nyilatkozta a TVN-nek, hamarosan úgy fog bemenni a stúdióba, mintha az övé lenne a csatorna.

A lengyel kormányfő ugyan csak a jövő hétre ígérte a tévétársaságok átminősítését, de az üzletkötéshez már jelenleg is szükség van az állami felügyelet alatt álló nemzeti médiahatóság és versenyfelügyelet hozzájárulására. Ők akkor is megvétózhatják az üzletet, ha a TV2 csoport már megállapodott a tulajdonosokkal.

Nem ez az első eset a közelmúltból, hogy egy európai uniós tagállam kormánya közbelép, mielőtt egy magyar vállalat megszerezne egy céget az országában. Korábban a spanyol kormány akadályozta meg, hogy a Ganz-MÁVAG megvehesse a Talgo vonatgyárat, szintén a magyar kormány orosz kötődése miatt. Az európai kereskedelmi szabályozás ugyan előírja, hogy tilos diszkriminálni a piacon, de egy tagállam mégis hozhat olyan jogszabályokat, amelyekkel ezt megteheti. „Jogilag meg lehet tenni, de ezek vitatható ügyek: kérdés, hogy ha az Európai Bíróság elé viszik az ügyet, akkor mi lesz a végső döntés. Magyarország is volt hasonló helyzetben, amikor a Vienna Insurance Group akarta felvásárolni az Aegon biztosítót” – emlékeztetett Szent-Iványi István.

 

Forrás: hirklikk.hu