Egyetlen napon múlhat a nyugdíjasok következő 15-20 évének jövedelmi helyzete
Ismerve a hazai nyugdíjszámítási szabályokat, nem mindegy, ki mikor lép ki a munka világából – hívta fel a figyelmet a nyugdíj-szakértő. Simonovits András a Hírklikknek elmondta, ha az idén mintegy 14 százalék az átlagbér növekedése, és 5 százalékos a várható áremelkedés, akkor érdemes a nyugdíjba vonulást inkább 2025 elejére halasztani. A jövő évi költségvetés szerint a kormány 2025-ben összesen 7200 milliárd forintot szán a nyugdíjra és nyugdíjszerű ellátásokra. A 13. havi nyugdíjra több mint 500 milliárd forint feletti összegre lenne szükség, miközben a Nők-40 nyugdíj finanszírozási igénye 490 milliárd forintra emelkedhet. Európai összehasonlításban a GDP 10,9 százalékát költik a kormányok öregségi nyugdíjra, ez Magyarországon a bruttó nemzeti össztermék 7,45 százaléka, de még így is ez a legnagyobb tétel a közelmúltban elfogadott büdzsében.
A nyugdíjba készülőknek minden esztendőben fontos döntést kell hozniuk: december utolsó napjával, vagy a következő év első napjaitól kérjék az állományba vételüket? Most mi a jó döntés?
A KSH kimutatásai alapján azt tudom tanácsolni az érintetteknek, hogy akinek most kell döntenie, jobban teszi, ha a jövő év első napjaira halasztja azt. Az idei hivatalos adatok szerint az idén a nettó bérek 12 vagy 14 százalékkal emelkedtek, ugyanakkor jövőre 3 százalékos inflációt várnak. Aki halaszt akár csak egyetlen napot, az megkapja az idei nominális béremelést, ennyivel indexálják az ellátmányát kiszámításkor, igaz, ezzel lemond a jövő évi 13. havi nyugdíjról, de jogosult lesz a 2025-ös indexálásra. Ez várhatóan kedvezőtlenebb lesz az ideinél. Aki mégis a december 31-i nappal vonul pihenőre, az kedvezőtlenebb alapnyugdíjjal indul, de februárban már számíthat a 13. havi plusz pénzre. Érdemes ezeket mérlegelni, mert egy átlagos nyugdíjas 15-20 évig kapja majd a most megállapított nyugdíjat.
Ön úgy gondolja, a statisztikai számoknak e téren lehet hinni?
Azt nem gondolom, hogy az idén minden munkavállaló megkapja a legalább 14 százalékos béremelést, de a 12 százalékot reálisnak érzem. A jövő évi inflációt a kormány 3 százalékosnak prognosztizálja, ami kevéssé lesz tartható, de talán végül 4-4,5 százalékon meg fog állni. Ha az idén mintegy 14 százalék az átlagbér növekedése, és 5 százalékos a várható áremelkedés, akkor érdemes a nyugdíjba vonulást inkább 2025 elejére halasztani. Ezért mondom, hogy aki december 31-én megy nyugdíjba, az lemond az idei nominális bérnövekedésről, amit jövőre a nyugdíja kiszámításakor figyelembe vennének, de 2025-ben megkapja majd a jövő évi inflációs emelést. Ha osztunk-szorzunk, ebből kiderül, hogy az illető nyugdíjának a vásárlóereje már rövid időn belül jóval kisebb lesz. Ezt azért nagyon fontos figyelembe venni, mert a hazai nyugdíjrendszer gyenge pontja, hogy az ellátmányt minden évben csak a hivatalosan elismert infláció mértékével növelik, ami már jó ideje messze elmarad a munka világában tapasztalható bérnövekedések mértékétől. Ez a vásárlóerőt illetően jelenlévő a 6-8 százalékos különbség az egész hátrévő életében el fogja kísérni.
Nem gondolja, hogy ezekre a szempontokra talán a kormánynak kellene felhívnia az emberek figyelmét?
Az állampolgárai anyagi jólétét a lelkén viselő kormányzattól ez elvárható volna, de ilyen szabályok nincsenek.
Mindezek ismeretében mikor lehet nyugdíjba vonulni?
Alapszabály szerint öregségi nyugdíjat 65 éves életkora betöltésekor bárki kérhet, feltéve, hogy a szolgálati idejének hossza legalább 15 év. Fontos mellékszabály, hogy a 40 éves jogviszonyt megszerzett nők a 65 éves korhatár betöltése előtt is nyugdíjba vonulhatnak, de mindkét esetben széles körben lehet nyugdíj mellett dolgozni, és csak 15 százalékos szját kell fizetni az így szerzett jövedelem után. A kérdést tehát nem lehet egyértelműen megválaszolni. Ha megvan a legalább 15 ledolgozott év, akkor a 65. születésnapot követő napon nyugdíjba lehet vonulni, de érdemes előbb a nyugdíjfolyósító ügyfélszolgálatát személyesen felkeresni, ahol minden kérdésre személyre szabottan tudnak válaszolni. Még arra is, hogy december 31-ét, vagy a következő év első napjait előnyösebb választani.
Szabályváltozások Január 1-től változnak a 13. havi ellátmányra vonatkozóan a nyugdíjtörvény egyes rendelkezései, derült ki ez is a parlament által elfogadott salátatörvényből. A módosításokat egyes híradások tévesen értelmezték, csupán arról van szó, hogy a jövőben azok a nyugdíjasok, akik a tárgyév januárjában meghaltak, abban az évben már nem szereznek jogosultságot a 13. havi nyugdíjra, ezért a velük együtt élő hozzátartozójuk, vagy örökösük sem kérheti annak a kifizetését. 2025-től már csak az adott év február 12 - 28. között elhunyt nyugdíjasok hozzátartozói vagy örökösei igényelhetik ezt a pénzt a korábbi gyakorlat szabályai szerint. |