Mélyütés Orbánnak: Magyar Péter már ott van a legbefolyásosabb európai politikusok között
Öt év alatt mind a három kategóriáját megjárta Orbán Viktor a Politico című lap rangsorában. A legjelentősebbnek kikiáltott európai politikusokat kategorizáló évente készülő összeállításban 2021-ben még a Cselekvők között kapott helyett, 2022 és 2024 között a Zavarkeltők, az idén pedig az Álmodozók csoportját „gazdagította”. Orbán bizonyára nem nagyon örül annak, hogy a listán a „kihívójának” nevezett Magyar Pétert egyből a „2025-ös osztályba” tették. Eddig egyszer fordult elő, hogy két magyar is szerepelt az „osztályokban”: 2022-ben Orbán még zavarkeltőként volt ott, miközben Márki-Zay Péter az Álmodozók között kapott helyet.
Ha december, akkor „Az év osztálya”, azaz a Politico által minden évben összeállított rangsor Európa legjelentősebbnek tartott politikusairól. Az amerikai portál hagyományosan három kategóriába rangsorolja a 9-9 legbefolyásosabbnak tartott európai politikust: e szerint vannak a Cselekvők, a Zavarkeltők és az Álmodozók. Megválasztanak egy „osztályfőnököt”, valamint 3 szóvivőt is. Már évek óta megszokhattuk, hogy van szereplője – jellemzően Orbán Viktor – az év Politico-válogatottjának, az már ritkábban fordul elő, hogy mellette más magyar is befér a 27+1+3-as csapatba.
A „2025-ös Osztály” osztályfőnöke Giorgia Meloni olasz kormányfő lett, akit a „változás szele” kifejezéssel jellemez a Politico. Mint írja: nem egészen egy évtized alatt a jobboldali Olaszország Fivérei párt nevetséges ultranacionalista fantasztának tartott vezetőjéből miniszterelnök lett, akivel először Brüsszelben, majd most már Washingtonban is számolni kell.
A Cselekvők kilences listáját Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság immár másodjára is megválasztott elnöke, „az utolsó, aki állva maradt” vezeti; közvetlenül utána következik „az imperialista” Vlagyimir Putyin orosz elnök, majd a populista áradat „hullámtörő gátja” Donald Tusk, lengyel kormányfő következik. Ebben a csoportban nincs magyar érdekeltség.
A következőben azonban igen. Ugyanis a Zavarkeltők kilences csoportjában a 6. helyet kapta a „kihívó” Magyar Péter. Ezt a listát az „időutazó” német Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke vezeti, aki elutasítja elődje, Angela Merkel politikáját. Az idehaza ismertebb európai politikusok közül a 4. helyen van a franciák „Damoklesz kardja”, Marine le Pen, valamint az osztrák „másik „MAGA’” Herbert Kickl (Trump példáján „Make America Great Again”, azaz: Tedd ismét naggyá Amerikát).
A harmadik kilences, az Álmodozóké, amit az „áttért” Mark Rutte, a NATO új, holland főtitkára vezet. Második az ukrán kabinetfőnök, az „ezermester” Andrij Jermak, a harmadik pedig az észt „Kasszandra”, azaz Kaja Kallas. Ebben a csoportban a 4. a „globalista” Orbán Viktor. Érdekesség, hogy a 7. ebben a kategóriában a „hattyúdalos” Ferenc pápa.
Az is figyelemre méltó, hogyan vélekedik a szöveges elemzésben a Politico a két érintett magyar politikusról.
A lap az illiberális demokrácia vízióját immár külföldre exportálni kívánó politikusként írja le a magyar kormányfőt, aki majdnem 15 évnyi kormányzása alatt prés alá helyezte a sajtószabadságot és az igazságszolgáltatást. Immár nemzetközi vizekre is kihajózott, pénzeli a szélsőjobboldal külföldi erőit. A legirritálóbb tüske a körme alatt Brüsszel, amit belülről szeretne legyűrni, és sokat fektet be abba, hogy átvegye az ideológiai hatalmat az úgynevezett brüsszeli buboréktól. A Politico a rövid jellemzésben fontosnak tartja kiemelni, hogy - éppen Magyarország soros EU-elnöksége előtt - szövetségesei elindították a The European Conservative és a Brussels Signal konzervatív kiadványokat, amelyek a budapesti Mathias Corvinus Collegium agytröszt által terjesztett woke-ellenes kultúrharc-üzeneteit terjesztik és erősítik.
Orbán akciói a hasonló illiberális politikai szereplők nemzetközi szövetségének létrehozását célzó szélesebb körű ambíciójának a részei. És ez a küldetés előre haladni látszik Európában. A francia Marine Le Pennel együtt (aki – mint fentebb jeleztük – a Zavarkeltők csoportjába lett sorolva az idén) nyáron erőfeszítéseket tett a szélsőjobboldali pártok összefogására az újonnan alakított Patrióták Európáért csoportosulás megalapításával, amely végül a harmadik legnagyobb politikai frakció lett az Európai Parlamentben.
Donald Trump újraválasztása növeli Orbán lehetőségeit arra, hogy globálissá szélesítse a hálózatot. A 61 éves Orbán amellett, hogy szoros kapcsolatokat épített ki az amerikai konzervatívokkal, gondosan ápolta a barátságát Trumppal, és tiszteletteljesen többször is ellátogatott a MAGA-mozgalom floridai Mar-a-Lago birtokára. Ez kiváló helyzetbe hozza a nacionalista magyar politikust ahhoz, hogy hídként szolgáljon Washington és ha nem is feltétlenül Európa, de a kontinens feltörekvő konzervatív erői között – írja Orbán Viktorról készített rövid bemutatásában a Politico.
Az első komoly hiteles kihívója Orbán Viktor több mint 14 éves uralmának – ezzel indítja a Tisza párt első emberének, a Zavarkeltők idei 6. helyezettjének a bemutatását a Politico. Röviden felvázolja a családi hátterét és a most 43 éves ügyvéd végzettségű Magyar fideszes előtörténetét, majd megállapítja: ex-feleségével, Varga Judittal Magyarország legbefolyásosabb hatalompárjának egyik fele volt. Míg Varga élvezte a politikai reflektorfényt, Magyar főként a háttérben maradt, kulcsfontosságú, de diszkrét bennfentesként ismerték mind a brüsszeli magyar nagykövetségen, mind pedig a budapesti miniszterelnökségen töltött ideje alatt.
Normális körülmények között Magyarnak biztos jövője lehetett volna az állam felsőbb köreiben, ám miután Varga belebukott a hírhedt kegyelmi ügybe, Magyar kiállt mellette, és megvádolta a kormányt, amiért bűnbaknak használta Vargát. Egyben elítélte Orbánt, amiért egy átfogóan korrupt rendszerré változtatta az országot, amit a barátai és a családja szolgálatába állított.
Magyar Péternek az egykori szövetségese elleni támadásai a politikai korrupció és az egyre alacsonyabb életszínvonal miatt elkeseredett tömegekben nyitott fülekre találtak. A júniusi Európai Parlamenti választáson a jogászból lett politikus pártja a szavazatok 29 százalékát kapta, a közvélemény-kutatások pedig ma már azt mutatják, hogy fej-fej mellett versenyez a Fidesszel.
Magyar kihívása az, hogy fenntartsa a pillanatot, tovább építse a pártját, mind a nagyvárosok progresszív szavazói, mind pedig a Fidesz támogatási bázisát képező vidéki közösségek konzervatívjai körében. A kérdés az, képes lesz-e erre anélkül, hogy elidegenítené brüsszeli híveit, illetve úgy, hogy Orbán mozgósítja ellene az állam hatalmát a médiától az igazságszolgáltatásig – fogalmaz a Politico.
Az elmúlt öt év magyar helyezettjei 2021-es osztály: Orbán Viktor, Cselekvők 4. hely |