A pécsi súlyemelést Gyurkovics Ferenc tartja életben

2023. november 24. 10:08 2023. nov. 24. 10:08

Tíz-tíz férfi és női kategóriában osztottak érmeket, helyezéseket az idei súlyemelő OB-n. A férfiaknál a pécsi Gyurkovics Ferenc újfent nyert kategóriájában. A 109 kilósoknál a 44 éves Gyurkovics 16. diadalának örülhetett, míg a 37 esztendős Nagy a plusz 109 kilogrammosoknál folytatta 2005 óta tartó sorozatát: megszakítás nélkül 19. alkalommal lett ólomsúlyú magyar bajnok.

Gyurkovics nevével több, Pécshez kötődő sportkönyvben találkoztunk. Harminc éve serdülő, majd ifjúsági bajnok volt. Olvashattuk, hogy a pécsi súlyemelők több alkalommal terem gondokkal küszködtek. Azt is olvastuk, hogy az egykori polgármester, Krippl Zoltán a sportolóktól megvonta a támogatást, majd Pécsre érkezett dr. Aján Tamás, a Magyar Súlyemelő Szövetség elnöke. Az egyeztetések után ismét lendületet kapott a pécsi súlyemelés.

Jelenlegi helyükre a TÁSI melletti helyiségbe közel tíz éve jutottak Kablár János, egykori önkormányzati képviselő közreműködésével. Gyurkovics Ferenc – címét megvédve – győzött a 109 kilogrammos kategóriában a tatabányai országos bajnokságon, így 43 évesen 16. alkalommal nyert magyar bajnokságot. A pécsi súlyemelő a 2020-as, 161 kilós saját szakítás rekordját 162 kilóra javította, összetettben pedig 347 kilóval végzett az élen.

Gyurkovics lapunknak elmondta, hogy szomorú helyzetnek tartja, hogy 44 évesen magyar bajnok lett. Ha rendben mennének a dolgok ilyen nem fordulhatna elő. Megjegyezte, hogy nem látott olyan írást, ami a magyar súlyemelés fejlődésről szólna. Annak örül, hogy Nemzeti Kézilabda Akadémián fiatalokkal foglakozhat, erőnléti edzéseket felügyeli.